Як запобігти захворюванню на сказ. Що потрібно знати та як уберегтися?

          Учора на території Миколаївській області, за повідомленням ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області, був зареєстрований випадок захворювання на сказ у людини, який закінчився смертю потерпілого. Аби запобігти виникненню подібних ситуацій у нашому краї, спеціалісти Іршавського районного відділу ГУ Держпродспоживслужби у Закарпатській області нагадують, які основні причини появи цієї недуги та способи захисту від неї.

Для довідки

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, яке викликається  вірусом, що уражає нервову систему. Характеризується розвитком запалення головного і спинного мозку зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Основною причиною сказу у людей є контакт із клінічно хворою твариною (домашньою чи дикою), здебільшого м’ясоїдною, або твариною, що знаходиться в інкубаційному періоді, тобто через укуси, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки та коти.

Отож, коли Вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Профілактика сказу у людей 

У разі інфікування людини твариною, не вакцинованою проти сказу (узнавати у власника домашньої тварини), чи твариною, діагноз на сказ у якої підтверджено лабораторно, показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше як з 14-го дня від моменту укусу чи обслинення.

Останні 20 років епізоотична ситуація в області та районі щодо захворювання на сказ серед тварин є неблагополучною. Щороку реєструють випадки захворювань серед лисиць, собак та котів, рідше у великої та дрібної рогатої худоби, коней. Щорічно обов’язковому щепленню проти сказу підлягають собаки та коти. Упродовж 2019 року спеціалісти ветеринарної медицини району здійснили щеплення проти сказу 7037 голів собак та 1053   голів котів. 

Діагностика

Велике значення в проведенні заходів проти сказу має діагностична робота. Саме завдяки своєчасно поставленому діагнозу у тварин можна запобігти захворюванню людей. Тому власники тварин зобов’язані  доставляти собак та котів в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду та обов’язкового профілактичного щеплення проти сказу.

Досить важливим фактором у проведенні профілактичних заходів є вчасне звернення постраждалих громадян до ветеринарної та медичної служб. Собаки, коти й інші тварини, котрі покусали  або подряпали людей чи тварин, повинні негайно бути  доставлені у найближчу установу державної ветеринарної медицини для огляду з подальшим карантинуванням, обов’язковим наглядом за твариною спеціаліста ветеринарної медицини упродовж 10 днів (не менше).

З дозволу спеціалістів тварина може залишитися у власника при обов’язковому її утриманні  на прив’язі чи в ізольованому приміщенні  для  нагляду за цією твариною. Тіла загиблих від сказу тварин підлягають знищенню шляхом спалювання.

 

 

Остання зміна сторінки: 16-01-2020 13:29