Агропромисловість

   

БОРЩІВНИК СОСНОВСЬКОГО — небезпечний бур' ян

Борщівник Сосновського -багаторічна рослина з родини селерових, злісний бур'ян. Через високий зріст і велику надземну масу цю дворічну рослину і зараз називають Геракловою травою, наукову  назву цієї рослини надано на честь відомого дослідника флори Кавказу Д. І. Сосновського. З Кавказу ця рослина потрапила в Україну і досить швидко поширилася. Віддає перевагу легким за механічним складом грунтам з добрим зволоженням. Добре витримує низькі температури та посуху. Під снігом взимку витримує до -400 С, а також заморозки до -100С. Витримує затоплення до 30 днів. Більшість дослідників відмічають високу конкурентоспроможність даного виду. Рослина створює навколо себе особливу зону, навколо неї не росте навіть дерн. Це пов'язано з тим, що насіння борщівника містить ефіро-олійні речовини і смоли, які потрапляючи із насінням на поверхню грунту затримують проростання насіння інших видів рослин і цим забезпечують захист проростків борщівника.

            Росте борщiвник обабiч рiчок, дорiг, лiсiв та полiв, поступово перебираючись i на поля та дачнi дiлянки. Рослина не має природних ворогів, тому напрочуд швидко освоює вільні території. Стебло у борщівника Сосновского прямостояче, ребристе, з борозенками, висотою до 3 м, в діаметр 3-5 см. Листя – черешкові, великі (довжиною до 50-60 см),  перисто-роздільні, опушені, зверху зелені, знизу сіруваті.

Квітки – біло-зелені, іноді навіть рожеві, зібрані в великі (до 40-50 см в діаметрі) променеві зонтики. Вся рослина вкрита жорсткими волосками.  Одна рослина може дати від 15 до 20 тис. і більше насінин. Наявність на насінинах борщівника «крилець» підвищує їх летючість та сприяє активному розповсюдженню . Деякі плоди борщівника можуть прорости лише через 5-6 років або навіть через 12-15 років.

           Після контакту з рослиною, особливо в сонячні дні, на шкірі може з'явитися сильний опік 1-3 ступеню. Особлива небезпека полягає в тому, що доторк до рослини спочатку не викликає в людини ніяких неприємних відчуттів, а опіки з'являються на уражених ділянках тіла через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Не торкайтесь до оманливо м'якого листя борщівника Сосновського оголеними руками! Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку.

            Оскільки борщівник є небезпечним видом, ставлення до нього повинно бути, як до карантинної рослини, необхідно регулярно вживати заходи для запобігання його поширенню: систематичне скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів забезпечує знищення рослини, а також скошування  уздовж берегів річок, узбічь доріг. Оскільки розмножується борщівник тільки за допомогою насіння, слід не допускати появи квітконосів, тому що навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати. Якщо квітконоси вже утворилися зрізані рослини необхідно спалювати та слідкувати щоб від коренів не з'явилися нові бічні зонтики у прикореневій розетці. Добре допомагає в знешкодженні рослин на городі викопування товстих коренів. Викопують їх тільки в щільному одязі і в гумових рукавичках. При потраплянні соку на шкіру її треба промити водою з милом і виключити дію сонячних променів впродовж двох діб.

Агроном                                                                                                      Л.Штефаньо

ПРОГНОЗ

Появи  самшитової вогнівки  

У Іршавському  районі  зафіксовано початок пошкоджень самшиту  гусеницями небезпечного шкідника – самшитової вогнівки. Нестабільний температурний режим із різкими коливаннями температур повітря протягом доби стримує масове відродження гусениць

Проте для недопущення інтенсивних пошкоджень варто обстежити насадження самшиту. А при виявленні шкідника слід провести захисні обприскування.

Як відомо, гусениці самшитової вогнівки дуже шкодочинні – за 4 години вони спроможні знищити кущ самшиту середніх розмірів. Тому проведення боротьби зі шкідником потребує оперативності.

Ознаками заселення кущів гусеницями вогнівки є наявність павутини, на листках рослини з’являються скупчення шкурок від личинок, екскременти, на гілках, листках, найчастіше у скупченнях павутини наявна велика кількість гусениць. Продукти життєдіяльності гусениць нерідко наявні на землі під кущами.

 Для успішної боротьби з вогнівкою важливо вчасно розпочати обприскування навесні проти гусениць першого покоління шкідника.

Для боротьби зі самшитовою вогнівкою ефективними засобами є інсектициди на основі діючих речовин та їх сумішей: піриміфос-метил, лямбда-цигалотрин, хлорантраніліпрол, хлорантраніліпрол+лямбда-цигалотрин, лямбда-цигалотрин+тіаметоксам у рекомендованих нормах внесення.

Обробляти кущі слід ретельно, також і з внутрішнього боку, оскільки гусениці сховані у гущі листків, павутині. При проведенні обробітків у населених пунктах необхідно дотримуватись вимог «Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСанПіН 8.81.2.001-98).

Зокрема, забороняється  застосовувати  пестициди  для  захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних  майданчиків,  підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень дозволяється тільки з 22 до 7 годин ранку. Для  обробки  індивідуальних  садів і городів у межі населеного пункту дозволяється застосування  тих  пестицидів,  які дозволені  для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до   використання в Україні».

Провідний спеціаліст  відділу     прогнозування , фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків                                                  Л.Штефаньо

ЩОБ МАТИ ПРАВО ПРАЦЮВАТИ З ПЕСТИЦИДАМИ ТА АГРОХІМІКАТАМИ, ПОТРІБНО ОТРИМАТИ ВІДПОВІДНИЙ ДОПУСК (ПОСВІДЧЕННЯ)

Працівники, робота яких пов’язана із застосуванням, зберіганням, транспортуванням та торгівлею пестицидів та  агрохімікатів, повинні мати відповідний допуск (посвідчення) на право роботи з такими хімікатами.

Така вимога передбачена  низкою нормативно-правових актів, зокрема ст.18 Закону України «Про захист рослин», ст.11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати», Постановою Кабінету Міністрів України №746 від 18.09.1995р.

Вказані вимоги поширюються на всі галузі суспільного виробництва, де застосовуються пестициди й агрохімікати.

Чинним законодавством встановлено, що підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані у сфері захисту рослин допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку (згідно зі встановленою програмою навчань) та мають на те відповідні допуски (посвідчення), які видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин щороку. Цей допуск видається на основі проведеної спеціальної підготовки та медичної книжки (довідки) з висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров'я працівника. Допуски (посвідчення) видаються безкоштовно.

Водночас ст. 21 Закону України «Про захист рослин» гласить, що порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Ще більш тяжким наслідком порушення вимог у сфері захисту рослин є погіршення здоров’я усіх, хто отримав ураження внаслідок порушення регламентів і санітарних вимог під час застосування пестицидів, а також ураження і загибелі рослин, корисної ентомофауни та ін.

Увага! Допуски та посвідчення видаються посадовими особами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області за адресою:  Закарпатська область, Ужгородський  район, с. Оноківці, вул.Головна, 53,тел.739-806 та підрозділів  фітосанітарної безпеки в районах.

Виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами особами,  які не мають допуску,  ЗАБОРОНЕНО!!!

Сертифікований садивний матеріал – гарантія довголіття саду і стабільних врожаїв

У період  висадки ринки Закарпаття зазвичай пропонують великий асортимент саджанців багаторічних культур. Яскраві етикетки, опис сортів та обіцяна врожайність сприяють посиленій зацікавленості потенційних покупців. Але саме так можна придбати фальшивку. Щоб не стати жертвою  таких шахраїв, варто знати певні правила при купівлі саджанців.

Садівники-любителі, які займаються дрібним виробництвом, для реалізації можуть отримувати саджанці потрібного сорту. Однак якість такого товару не завжди відповідає необхідним нормам, адже в домашніх умовах складно захистити рослини від ураження вірусами, кореневими гнилями, бактеріальними хворобами.  Також не варто забувати і про контроль за сортністю саджанців – видалення нетипових за зовнішніми ознаками саджанців призводить до зниження потенціалу продуктивності і життєздатності садивного матеріалу. Таким чином виникає ризик придбати заражений саджанець з низьким потенціалом врожайності.

До Державного реєстру виробників насіння та садивного матеріалу у Закарпатській області цьогоріч були включені 8 суб’єктів господарювання, які займаються  виробництвом садивного матеріалу таких культур, як яблуня домашня, груша звичайна, вишня звичайна, черешня, слива домашня, актинідія китайська, ліщина велика (фундук), а також суниця.

Зареєстровані суб’єкти господарювання також пропонують великий асортимент сортів відповідних культур. Отож, відкривши реєстр виробників, кожен покупець може вибрати саме ту культуру та сорт, які потрібні для домашнього господарства. Садивний матеріал, призначений для реалізації, має в обов’язковому порядку супроводжуватись сертифікатами, які підтверджують його сортові та товарні якості.

Фізичні особи-підприємці, котрі не включені до Державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, мають право здійснювати реалізацію садивного матеріалу лише за умови наявності відповідних сертифікатів та додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.

Варто пам’ятати, що сертифікований садивний матеріал – це гарантія довголіття саду та отримання щорічних стабільних врожаїв.

 

Провідний спеціаліствідділу контролю

 у сфері насінництва і розсадництва                                  О. Штефаньо

 

 

 

Відділ агропромислового розвитку та торгівлі

Провідною галуззю економіки є сільське господарство. Основу агропромислового комплексу району складають понад 100  сільськогосподарських підприємств різних форм господарювання, серед яких: 75 фермерське господарство, 22 товариства з обмеженою відповідальністю, 2 державні підприємства, 1 акціонерне сільськогосподарське товариство “Прогрес”.

Сільське господарство є дуже важливим для розвитку району, але не є достатньо ефективним і при наявній структурі не створює достатньої кількості виробництва сільськогосподарської продукції та створення  робочих місць.

Рослинництво

Площа сільськогосподарських угідь району становить 34,2 тис. га, у тому числі: рілля – 15,3 тис. га, що становить 45 %  від загальної площі угідь; багаторічні насадження займають територію площею 3,6 тис. га; сіножаті - 6,3 тис. га; пасовища - 9,0 тис. га.

Основним напрямом галузі рослинництва району є вирощування зернових, овочевих культур, картоплі та кормових культур. У зерновому комплексі перевага надається кукурудзі на зерно та озимій пшениці. Зернове господарство є ефективною галуззю, однак через природно-кліматичні умови та малоземелля район не може забезпечувати себе продовольчим зерном.

Крім того, в районі вирощують картоплю, овочі, фрукти, ягоди, виноград, кормові культури у виробництві яких район  є самодостатнім.

Тваринництво

Одним із головних напрямків розвитку агропромислового комплексу району також є тваринництво. Серед галузей тваринництва провідними  є скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво та бджільництво.

Постійно ведеться робота по стабілізації поголів'я великої рогатої худоби та збільшенню поголів'я свиней.

Проаналізувавши основні показники галузі тваринництва району, потрібно зазначити що протягом останніх років в галузі тваринництва пройшов спад виробництва тваринницької продукції та поголів’я великої рогатої худоби, свиней та птиці.

Сільськогосподарські виробники району залучені до виконання державних, обласних та районних програм розвитку тваринництва та рослинництва.

Проте, важливо зазначити, що розвиток агропромислового комплексу району стримує ціла низка проблем, серед яких можна виділити наступні: відсутність в районі мережі заготівельних пунктів прийому молока та м’яса; Об’єктів інфраструктури із переробки молока, м’яса та забою тварин; а також  сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; Недостатня інвестиційна підтримка розвитку сільськогосподарського виробництва району; Низький рівень заробітної плати в галузі агропромислового комплексу та недостатній рівень забезпеченості кваліфікованими кадрами; Складна процедура оформлення  права власності на земельні ділянки, які знаходяться у користуванні громадян та земельних часток (паїв); Проблемна реалізація сільськогосподарської продукції.

Поряд з цим можна виділити можливості розвитку аграрного сектору Іршавського району, зокрема:

  • наявність великої кількості землі, що придатна для обробітку та вирощування сільськогосподарських культур;
  • значна частка працездатного населення;
  • досвід роботи населення в сільському господарстві;
  • наявність умов для розвитку виноградарства та садівництва.

Отже, серед перспективних напрямів розвитку галузі сільського господарства району можна виділити наступні:

  • пошук джерел залучення інвестицій в розвиток агропромислового комплексу району;
  • забезпечення розвитку інфраструктури аграрного ринку району, зокрема стимулювання будівництва та реконструкції тваринницьких приміщень, пунктів із заготівлі молока та м’яса, пунктів по забою тварин, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
  • забезпечення подальшого розвитку в районі галузі м’ясного скотарства, свинарства, птахівництва;
  • збільшення площ посадки багаторічних насаджень;
  • залучення пустуючих земель до товарного виробництва.

Попередження загибелі бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських культур пестицидами читайте тут.

ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ЄДИНИХ КАРАНТИННИХ ФІТОСАНІТАРНИХ ВИМОГ ЧИТАЙТЕ ТУТ.

Рекомендації за насінневими ділянками озимої пшениці читайте тут.

Остання зміна сторінки: 26-05-2020 10:40