Сектор культури, молоді та спорту Іршавської РДА
Положення про сектор культури, молоді та спорту Іршавської РДА
90100
Закарпатська обл.
Іршавський район
м. Іршава
пл. Народна, 1-а
телефони:
начальник (03144) 2-17-45
головний спеціаліст (03144) 2-13-80
бухгалтерія (03144) 2-26-68
директор Центральної районної бібліотеки (03144) 2-24-73
e-mail: kultureir@ukr.net
Завданням сектору є забезпечення реалізації державної політики в галузі культури, туризму та охорони культурної спадщини на території Іршавського району. Відділ є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із своїм найменуванням, власні бланки. До відділу культури і туризму належить всього 46 - клубних закладів , сільських клубів – 32, сільських будинків культури – 13, РБК – 1. Культурно-дозвіллєву діяльність в районі забезпечують 33 клубних установи, 3 музеї із званням «народний» та 7 шкіл мистецтв. Відділ культури і туризму спрямовує свою роботу на організацію та проведення культурно-дозвіллєвих заходів по збереженню та примноженню культурних надбань краю, активізацію роботи колективів художньої самодіяльності, популяризацію туристичного потенціалу району.
Начальник відділу культури і туризму- Ісак О. В.
Головний спеціаліст- Бабинець Л. В.
Бухгалтерія відділу культури і туризму:
Головний бухгалтер - Кинів Н. В.
Провідні методисти:
Сідор О. В.
Філеш Л. М.
Іршавська центральна районна бібліотека:
Директор- Бобик М. В.
Завідуюча методично-бібліографічним відділом- Бровді Л. І.
Народні (зразкові) колективи
1. Зразковий фольклорний ансамбль «Кирниченька» Іршавського РБК
2. Зразковий музично-драматичний театр «Пролісок» Іршавського РБК
3. Зразковий вокальний ансамбль «Дзвіночок» БК с. Білки
4. Зразковий духовний хор БК с. Білки
5. Зразкова студія естрадної пісні «Ліра» БК «Шахтар» с. Ільниця
6. Зразковий фольклорний ансамбль «Сколомийка» БК с. Приборжавське
7. Зразковий цирк «Весела арена» Іршавського РБК
8. Народний духовий оркестр Іршавського РБК
9. Народний фольклорний ансамбль «Іршава» Іршавського РБК
10. Народний гурт «Коло друзів» Іршавського РБК
11. Народний обрядово-фольклорний колектив «Іршавська родина» Іршавського РБК
12. Народне об’єднання художників та майстрів народної творчості «Колорит Боржави» Іршавського РБК
13. Народний вокальний ансамбль «Освітянка» Іршавського РБК
14. Народний хор ветеранів Іршавського РБК
15. Народна кіно-фото студія Іршавського РБК
16. Народний хор лікарів Іршавського РБК
17. Народний духовий оркестр БК с. Доробратово
18. Народний вокальний ансамбль «Ільничанка» БК «Шахтар» с. Ільниця
19. Народний фольклорний ансамбль «Приборжавська долина» БК с. Приборжавське
20. Народний жіночий хор «Боржава» БК с. Довге
21. Народний фольклорний колектив БК с. Лисичево
22. Народний танцювальний колектив «Юність» БК «Шахтар» с. Ільниця
23. Народний вокальний ансамбль «Конвалія» Іршавського РБК
Мережа громадських музейних закладів Іршавського району
- Народний музей партизанської слави с. Ч. Потік. Спеціалізація- історико-краєзнавчий.
- Народний літературно-меморіальний музей Ю. Мейгеша с. В. Раковець. Спеціалізація- літературно-меморіальний.
- Музей-кузня «Гамора», с. Лисичово. Спеціалізація- промисловий.
- Музейна кімната «Берегиня» с. В.Раковець Спеціалізація- історико-краєзнавчий.
- Музейна кімната «Обійстя» с. Лисичово Спеціалізація- історико-краєзнавчий.
Туристичний потенціал Іршавського району
Природа Іршавщини багата яскравими краєвидами та унікальними ландшафтами, а історія- культурними таархеологічними пам’ятками.
Один з кращих резерватів живої природи нашого краю – Зачарована долиназ найоригінальнішим в Україні скельним масивом так званим Смерековим каменем. Численні скелі заввишки 20-100 метрів внаслідок обвітрюваних процесів набули форм замкових руїн, скам’янілої смереки, тварин.
Це чарівна долина, в якій ростуть різноманітні рослини (рідкісні й зникаючі), а поряд причаїлось торф’яне болото з таємничою назвою – Чорне Багно.
Місто Іршава – затишне провінційне містечко, де досі діє унікальна вузькоколійка ХІХ ст. Подорож на старовинному потязі повз незабутні краєвиди перенесе Вас у самий початок індустріальної епохи, коли світ був зовсім іншим.
Більше про історію цього краю можна дізнатись в історичному музеї Іршави.
На відстані 28 км від районного центру тягнеться вздовж дороги селище Довге. Колись воно було вотчиною феодалів-магнатів Долгаї. Власники села побудували тут замок та дерев’яну церкву в 1417 році. На початку 18 ст. укріплений замок був перетворений на розкішний палац, в якому часто бували представники знатних родів Європи. Донині довкола палацу-фортеці зберігся унікальний парк, де ростуть 300-річні липи. Це єдиний у Європі зразок сільської садибної архітектури середньовіччя.
На території району, в селі Бронька знаходиться легендарний середньовічний Бронецькийзамок –XIII ст.з привидом жорстокого рицаря Бринди на Татоші-триногому коні.
В селі Лисичево збереглась унікальна пам’ятка ковальського ремесла – єдина в усій Європі діюча водяна кузня-музей ,,Гамора”. Оригінальність кузні в тому, що для приведення в дію важких молотів використовується сила падаючої води з річки Лисичанка. Музею ,,Гамора’’ – 300 років.
Дерев’яні церкви XVII-XVIII ст. збереглись в селах Дешковиця, Локіть, Івашковиця.В цих церквах, збудованих без єдиного гвіздка, зберігаються стародавні рукописні книги та ікони.
У невеликому селі Імстичово можна відвідати старовинний монастир (1773р.) і Михайлівський храм (1798р.). В цьому селі також можна побачити цікаву церкву з білого каменю (1700 р.) та діючий водяний млин.
Храм у селі Доробратово розписав видатний закарпатський художник Йосип Бокшай, а в селі Ільниця є оригінальна церква 18 ст., побудована з каменів-валунів.
Жителі Іршавщини бережуть старовинні традиції мистецтва народних промислів: ткацтво в Кушниці, обробка каменю та гончарство в Іршаві, художня обробка металу – у Вільхівці.
Добре розвинена інфраструктура Іршавщини дає можливість ознайомитися з культурою краю, його історією, релігією і природними цікавинками. Враховуючи безцінний природний потенціал, неповторну красу краю, багатство його рекреаційних ресурсів тут знаходиться більше десятка сільських садиб («Срібне джерело», «У Петровція», «Мисливська садиба», «Смерекова хижа», «Зоря» та ін.), туристичних комплексів («Смерековий камінь»,«Зачарована долина», «Троянда Закарпаття»), готельних та готельно-розважальних комплексів(«Іршава», «Іллара», «Прага», «Нічна фея») та бальнеологічний курорт-санаторій «Боржава». Вони надають різноманітні послуги з проживання тахарчування. Тут наявнібасейни з джерельною водою, оздоровчі чани на травах, соляні кімнати, лазні з парилками, сауни, затишні альтанки,спортзали та спортивні майданчики та конференц-зали.
Для Вас організують різноманітні СПА процедури, екскурсії по Закарпаттю, екстрим джипінг на вершину гори Кук, кінні прогулянки, походи та пікніки в горах. Тут Ви матимете можливість покататися на лижах та сноубордах, оздоровитися мінеральними лікувальними водами. Іршавщина- це серце Закарпаття, де кожний може відчути справжнєрозмаїття. Природньо- ресурсний та історико-культурний потенціал в поєднанні з вигідним географічним розташуваннямв центрі Закарпаття є достатньо вагомою причиною розвитку туристичної галузі нашого краю.
Остання зміна сторінки: 18-06-2020 13:48