80 років минуло з тих пам’ятних часів, коли було проголошено незалежність Карпатської України. З трибуни першого в історії краю українського парламенту – Сойму, на увесь світ було переконливо заявлено, що на Закарпатті живуть українці, котрі прагнуть будувати власну державу, яка, згодом, за сприятливих умов стане складовою частиною Соборної України.
Проголошення незалежної Карпатської України у 1938-1939-х роках було другою спробою свободолюбивих жителів Срібної Землі в XX столітті жити повноцінним державним життям. Закарпатські українці, очолювані політичною елітою – Августином Волошином, братами Бращайками та Реваями, Августином Штефаном, Степаном Клочураком, Василем Гренджою-Донським активно включилися у державотворчі процеси на невеличкому клаптику української землі, викликавши своєю жертовною працею подив усього світу. Та не довго судилося існувати незалежній державі в Карпатах. 15 березня 1939-го року Карпатська Україна була окупована угорськими військами – дорогу яким до столиці незалежної держави – міста Хуст закрили своїми грудьми напівозброєні січовики, студенти та гімназисти. Сотні їх загинуло на Красному полі, а згодом тисячі були розстріляні та закатовані у тюрмах та концентраційних таборах. Їх смерть не була марною, а пам’ять про них у кожному новому поколінні.
З нагоди відзначення 80-ої річниці Карпатської України, на історичному місці – Красному полі відбувся мітинг-реквієм.
Вшанувати пам’ять загиблих січовиків приїхав Президент України Петро Порошенко. Глава держави разом з урядовцями і керівництвом області поклали квіти до Пам’ятного Хреста, встановленого на честь загиблих Карпатських січовиків.
Після покладання квітів, Петро Порошенко, виступив із промовою та відзначив Орденом Свободи І ступеня, посмертно, члена уряду Карпатської України та президента Гуцульської республіки Степана Клочурака.
"Це подія, яка надзвичайно важлива для кожного українця, де б він не жив - на Закарпатті, чи на Донбасі, чи за межами нашої держави. Вільна соборна незалежна Україна вшановує сьогодні тих, хто 80 років тому проголосив державність Карпатської Україниʺ, - сказав Президент під час свого виступу.
Прийшли вшанувати карпатських січовиків, які загинули у боях за незалежність своєї Батьківщини і делегація Іршавського району.
Повертаючись до подій 80-річної давнини, схилімо голови перед світлою пам’яттю тих, хто вступив у нерівний бій на Красному полі, хто віддав життя за свободу і незалежність. Вони свято вірили у правильність обраного шляху. Їх воля до перемоги була непохитною, а мужність – вражаючою. І нині, через роки, нам важливі уроки тих буремних днів, пам’ять і правда про Карпатську Україну, її творців та оборонців.
Остання зміна сторінки: 15-03-2019 22:18