Інформуємо!

 З 12 березня 2020 року  на всій території України урядом запроваджено карантин, який передбачає низку обмежувальних заходів, спрямованих на протидію поширенню коронавірусної інфекції  COVID - 19

Карантин та пов’язані з ним обмежувальні заходи — це виклик як для роботодавців, так і для працівників. Саме в такий час найактуальнішим є питання захисту своїх законних прав та інтересів.

Перш за все, потрібно зазначити, що зміни у трудове законодавство, яке регулює звільнення працівників, у зв’язку з введенням карантину по всій території України, не вносились.

Підстави для звільнення залишаються незмінними , а отже ті, що діяли і до початку запровадження карантину. Вони зазначені у  Кодексі законів про працю України. Додаткових положень, які б давали роботодавцю право припинити трудові відносини із працівником, через карантин або пов’язані з ним обмежувальні заходи, немає.

Карантин — це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»), а не підстава для звільнення.

Варто зазначити, що трудовий договір все ж може бути припинено, у випадку, якщо працівник і роботодавець не мають проти цього заперечень (за угодою сторін — стаття 36 Кодексу законів про працю України), або в односторонньому порядку за власним бажанням працівника (ст. 38 Кодексу законів про працю України) на підставі поданої ним заяви. Якщо трудовий договір було укладено на визначений строк або на час виконання певної роботи, то такі трудові відносини можна розірвати на підставах, визначених у статті 39 Кодексу Законів про працю України, а саме: на вимогу працівника в разі його хвороби, інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором або порушення власником, уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору.

Проте, незалежно від введення карантинних обмежень трудовий договір може бути розірваний за ініціативи роботодавця. Роботодавець може, без ризику бути притягнутим до відповідальності, звільняти працівників у період карантину, якщо таке звільнення є законним (на підставах, зазначених у ст.40 Кодексу законів про працю України). Наприклад, змін в організації праці, у тому числі ліквідації, реорганізації підприємства, скорочення чисельності або штату працівників, виявленої невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації, прогулу чи систематичного невиконання обов’язків без поважних причин та інших підстав.

Є і додаткові підстави для звільнення, передбачені у статті 41 Кодексу законів про працю України, а саме грубе порушення трудових обов’язків певними категоріями працівників, винні дії керівника (внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законом розміру мінімальної заробітної плати) чи працівника (якщо ці дії дають підстави для втрати довіри до нього з боку роботодавця), вчинення аморального проступку, порушення, пов’язані з нормами Закону України «Про запобігання корупції» або припинення повноважень посадових осіб.

Роботодавець може запропонувати написати заяву про звільнення за власним бажанням або за згодою сторін. Проте, якщо у вас немає такого бажання, то таку заяву писати не варто. Адже ці заяви не підлягають оскарженню і захистити свої права буде дуже складно.

Слід звернути увагу на те, що звільнення працівника за власним бажанням не дає права останньому в перші 3 місяці з моменту реєстрації у центрі зайнятості отримувати допомогу по безробіттю. Проте варто зауважити, що на період карантину статус безробітного надається особам з першого дня їх реєстрації у центрі зайнятості, виплати по безробіттю призначаються також з першого дня.

Більшість державних структур та приватних підприємств, організацій перейшли на дистанційну роботу, якщо це було можливим.

Проте варто зазначити, що в Україні не передбачено можливості відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, або встановлення дистанційного чи гнучкого режиму роботи наказом керівника, без шкоди для роботи. Тому краще дійти згоди з роботодавцем, яким чином Ви будете виконувати свої трудові обов’язки на час карантину.

Звільнення працівника без додержання процедури може призвести до поновлення на роботі через суд, виплати заробітної плати за час «вимушеного прогулу», штрафних санкцій за порушення трудового законодавства та судових витрат.

Пам`ятайте! Тимчасового звільнення не буває, а карантин — не може бути приводом Вас звільнити.

Беручи до уваги збільшення рівня правових питань та проблем, які виникають, у тому числі, через впровадження карантину система надання безоплатної правової допомоги посилює роботу своїх дистанційних сервісів надання БПД.

Як отримати правову допомогу дистанційно:

Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Іршавського бюро правової допомоги написавши на нашу електронну пошту: irshavske@legalaid.uz.ua

зателефонувавши на номер:(095) 354-04-79

  • необхідні документи також можна залишити в скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: м. Іршава, провул. Шевченка, 3

 

 

Іршавське бюро правової допомоги

Остання зміна сторінки: 13-05-2020 16:24