Що таке приватизація земельної ділянки?
Приватизація – це перехід (відчуження) об’єкту (майна) права державної чи комунальної власності у приватну власність.
Поняття ж "приватизація землі" означає отримання права власності на певну ділянку та його подальшу реєстрацію у Державному реєстрі речових прав. Це довготривалий процес, внаслідок якого держава передає право власності на індивідуально визначену земельну ділянку певній приватній особі.
Хто має право на безкоштовне отримання землі у власність (приватизацію)?
Щодо відповіді на питання хто саме та у яких випадках має право на безкоштовне отримання землі, слід зазначити, що будь-який громадянин, який досяг 18-річного віку, має право на одержання ділянки із земель комунальної чи державної власності у свою приватну власність за наступних умов:
- Якщо ділянка, яка підлягає приватизації, вже перебуває у використанні фіз. особи на підставі орендного договору або державного акту на постійне користування.
- Якщо на земельній ділянці вже розташований будинок житлового призначення (або садовий будинок), який перебуває у приватній власності заявника і це право зареєстроване у ЄДР речових прав.
- Коли громадянин побажав скористатися своїм конституційним правом – отримати безоплатно земельну ділянку, тобто "перевести" вільну ділянку з комунальної або ж державної власності в приватну – вперше.
Особливості отримання землі під житловий будинок
Приватизація землі під приватним будинком
Слід зазначити, що законодавчо передбачена так звана "спрощена" процедура отримання права на земельну ділянку – шляхом оформлення та подання лише технічної документації на землю та її реєстрації в ДЗК. Зазначений спосіб можливо застосувати тільки у тому випадку, якщо на ділянці знаходиться ваш житловий (не садовий і не дачний) будинок.
Звертаємо увагу на те, що приватизація земельної ділянки проводиться щодо усіх співвласників будинку, тобто за умови наявності декількох співвласників – в частковому співвідношенні до частин права власності кожного у цьому житлі.
Отримання ділянки у такому випадку буде з наступним видом землекористування: "для експлуатації та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд". Загальна площа ділянки, що приватизується (відводиться), у такому разі не повинна перевищувати 0,10 га.
За умови розташування на ділянці житлового будинку вам не доведеться проходити довготривалу процедуру оформлення земельної ділянки через розробку проекту землевідводу за загальними нормами Земельного кодексу України, що передбачає численні узгодження з посадовими особами у сфері землеустрою та інші "бюрократичні" процедури.
Приватизація землі у садовому товаристві або кооперативі
Як приватизувати землю під садовим будинком?
Приватизація землі "для ведення садівництва" або "під забудову садовим будинком" можлива лише на територіях садових товариств (кооперативів). На оформлення мають право тільки члени садового кооперативу, на території якого і розташована земельна ділянка.
Етапи та процедура приватизації садової ділянки такі ж самі, як передбачені й для приватизації землі для будівництва та/або обслуговування житлового будинку.
Відмінність полягає лише у переліку необхідних для подання документів.
По-перше, щоб отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою необхідно надати "довідку" голови (уповноваженої особи) садового товариства, що підтверджує членство у визначеному кооперативі заявника.
По-друге, передбачено обов'язкове подання викопіювання з генплану садового товариства із зазначенням місце розташування ділянки, яку заявник планує приватизувати.
Звертаємо увагу: земельні ділянки для ведення садівництва передаються площею не більше 0,12 га (у випадку з ділянками під забудову (будинку) – площа не може перевищувати 0,1 га).
Відведення земельної ділянки під будівництво
У випадку необхідності отримання права власності на земельну ділянку під будівництво нового або реконструкцію існуючого будинку без професійної допомоги досвідчених юристів у сфері земельного права не обійтись.
Слід враховувати, що ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3038-17) забороняє передачу у приватну власність під забудову ділянки без раніше розробленого та затвердженого детального плану даної території (ДПТ) села / селища / міста / району або "зонінгу".
А вже розроблений проект землеустрою для подальшого відведення землі необхідно узгодити з територіальним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, який його і затверджує, та у місцевому відділі архітектури інформує Іршавське бюро правової допомоги.
Одночасно повідомляємо що для отритмання безоплатної правової допомоги можна звернутися за адресою: м. Іршава, провул. Шевченка, 3, тел:+38(095) 354 04 79.
Остання зміна сторінки: 30-10-2020 15:47