З 1 липня 2021 року Законом “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” вводиться ринок землі в Україні. Що треба знати про земельну реформу?
З червня 2021 року скасовують дію мораторію на продаж аграрної землі. Саме з цієї дати і до червня 2023 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. А в 2023 році діятиме обмеження – до 10 тис га в одні руки, як було передбачено попереднім проєктом.
Право на купівлю землі
З 2021 до 2023 років право на купівлю землі буде тільки у фізичних осіб. А ось юридичні особи не зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення.
Варто зазначити, що до 1 січня 2024 року купувати землю зможуть лише фізичні особи-громадяни України. З 1 січня 2024 – також українські юридичні особи в концентрації не більше 10 тис. га.
Іноземці зможуть купувати українські землі тільки після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.
Юридичні особи, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії, що входять до терористичних організацій, не зможуть купувати землі. А також ті юридичні особи, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.
Купити українську сільськогосподарську землю також не зможуть юридичні особи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями.
Землі сільськогосподарського призначення, що в державній та комунальній власності продаватися не будуть у перші два роки.
Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови мають продати протягом 2 років після отримання права власності на земельних торгах.
Переважне право орендаря на купівлю
У новому законі про ринок землі передбачили також переважне право орендаря на купівлю.
Орендарі, які працюють на землі і мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, зможуть викупити землю у розстрочку до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.
Орендар зможе передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це має письмово повідомити власника землі.
Крім того, деякі вимоги Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)», зокрема, що у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.
За позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).
Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).
Одночасно інформуємо, що за безоплатною правовою допомогою в Іршавському районі можна звернутися за адресою: м. Іршава, пров. Шевченка, 3, тел. 0953540479.
Остання зміна сторінки: 29-07-2020 16:24